Frombork

opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika276
21-09-2020 | Administrator
Ilość zdjęć: 29
ekartki baner
baner_ 75
baner_ 38
baner_ 55
baner_ 57
Aktualności - Informacje
ROLNICZE ŚWIĘTO - DOŻYNKI GMINNE W SOŁECTWIE RONIN-NOWINY
Wprowadzono: 09-09-2019|Administrator| wyświetleń: 2148
grafika
Galerie:
grafika
Ilość fotografii: 188
Autor: Jolanta Bieńkowska

W sobotę 7 września uroczystą mszą świętą polową w intencji rolników, za tegoroczne plony i zbiory odprawioną przez ks. Prałata Jacka Wojtkowskiego, w asyście pocztów sztandarowych, rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Gminne w Sołectwie Ronin - Nowiny.

W uroczystościach dożynkowych udział wzięli zaproszeni goście, przedstawiciele służb mundurowych, burmistrzowie i wójtowie sąsiadujących miast i gmin, licznie przybyli rolnicy, radni i sołtysi oraz mieszkańcy miasta i gminy Frombork. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili między innymi Senator RP Jerzy Wcisła, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz, Starosta Braniewski Karol Motyka oraz oficjalna delegacja z zaprzyjaźnionego Miasta Partnerskiego z miejscowości Swietłyj w Rosji na czele z Wicemerem Dmitrijem Uspienskim.

Na Mszę Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem proboszcza księdza Prałata Jacka Wojtkowskiego, sołtysi gminy Frombork przynieśli w darze przepiękne kosze dożynkowe wypełnione i ozdobione darami natury z tegorocznych plonów. Podczas Mszy świętej ks. Prałat poświęcił dożynkowy bochen chleba przekazany przez Starostów Dożynek oraz złożone pod sceną dary i wieńce dożynkowe.

Tegorocznymi Starostami Dożynek byli: Krystyna Łukaszuk z Fromborka i Dariusz Wituk z Jędrychowa. Ceremoniał dożynkowy rozpoczął się przekazaniem wieńca dożynkowego mieszkańców Gminy Frombork upleciony z tegorocznych zbóż, który wręczyła Burmistrzowi Zbigniewowi Pietkiewiczowi oraz Sołtysowi Sołectwa Ronin-Nowiny Robertowi Łobasiukowi - Gospodarzom Dożynek - jego twórczyni Małgorzata Łukasik.

Kolejno Starostowie Dożynek przekazali uroczyście bochen chleba dożynkowego na ręce Gospodarzy - Burmistrza i Sołtysa, którzy wraz ze Starostami dokonali pokrojenia bochna z tegorocznych zbiorów, po czym nastąpił poczęstunek siedzących na ławkach uczestników dożynek. Tego dnia dana nam była radość, że z zebranego w tym roku ziarna wszyscy mogli się podzielić dopiero co wypieczonym, świeżym, pachnącym chlebem.

Podczas uroczystości dożynkowych dziesięciu rolników szczególnie wyróżniających się w sektorze rolnictwa w Gminie Frombork otrzymało Honorowe Odznaki "Zasłużony dla Rolnictwa" nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaki za ich trud, rzetelność, ciężką pracę, dbałość o rozwój i wizerunek, za wzorowe prowadzenie swoich gospodarstw oraz wdrażanie nowoczesnych metod gospodarowania otrzymali: Mikołaj Brewczak, Kasper Karpowicz, Kazimierz Nasternak, Kazimierz Podgórski, Piotr Sabatowicz, Mirosław Sołoduch, Roman Storoniak, Władysław Zawada oraz śp. Zygmunt Markus i śp. Zdzisław Portas. Uroczystego uhonorowania rolników dokonał Burmistrz Zbigniew Pietkiewicz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Ryszardem Pawluczukiem, gratulując serdecznie tak zaszczytnego wyróżnienia.

Dożynkowy dzień był okazją do wyrażenia uznania za ciężką i pełną poświęceń pracę w rolnictwie, godną najwyższego szacunku i uznania przez całe społeczeństwo. Burmistrz Zbigniew Pietkiewicz podziękował wszystkim rolnikom i ich rodzinom za trud pracy na roli, za zebrane plony, będące efektem całorocznej pracy. Uczestnikom dzisiejszego Święta Plonów - wszystkim Rolnikom - życzył wszelkiego dobra, zdrowia i wytrwałości w codziennej pracy, sprzyjających warunków atmosferycznych oraz satysfakcji z jej gospodarczych rezultatów. Aby ich trudny i piękny zawód był z należytą godnością doceniany i szanowany. Podziękował także wszystkim za udział w uroczystościach, które to stanowią docenienie znaczenia Święta Plonów dla wszystkich mieszkańców miasta i Gminy Frombork.

W uroczystościach dożynkowych podziękowania i gratulacje złożyli także: Przewodniczący Rady Ryszard Pawluczuk, Starościna Krystyna Łukaszuk oraz zaproszeni goście - Senator Jerzy Wcisła, Wicemarszałek Miron Sycz oraz Wicemer Swietłego Dmitrij Uspienski.

Uroczystość była jak co roku okazją do zaprezentowania pięknych stroików dożynkowych. Oryginalnie wykonane witacze oraz prezentacja płodów rolnych z tegorocznych zbiorów na placu dożynkowym i scenie przykuwały uwagę uczestników dożynek. Wszyscy autorzy włożyli w ich wykonanie dużo pracy i serca.

W trakcie dożynek nie zabrakło sutego poczęstunku dla uczestników dożynek. Serwowane były również zupy z kotła, bigos z kwaszonej kapusty, pieczone mięso i kiełbaski na grillu oraz swojski chleb ze smalcem. Nie zabrakło również słodkości i ciast upieczonych przez gospodynie naszych sołectw. Dużym powodzeniem i zainteresowaniem cieszyły się stoiska promocyjne Koła Gospodyń Wiejskich "Jagodzianki" z Biedkowa-Osady i z Kamionka Wielkiego oraz Gospodarstwa Ogrodniczego "Borka" z Biedkowa Lidii Wnuk, która dla wszystkich zaproszonych gości podarowała borówkowe upominki. Swoje stoisko promocyjne wystawiła też Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie Oddział w Braniewie.

W trakcie dożynek niemałą atrakcją dla uczestników był pokaz młócki oraz uruchamianie silników zabytkowych maszyn rolniczych. Można było także obejrzeć wystawę rzeźbiarskiego projektu Ireny Brzeskiej, stypendystki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - „Wieś Warmii i Kaszub w osobistych wspomnieniach" opowiadający o wsi czasu minionego.

Artystyczną oprawą i uświetnieniem uroczystości dożynkowych był występ zespołu folklorystycznego "Liublianoczka" z naszego miasta partnerskiego Swietłyj, zespołu Warmianki i Yabadoo. Święto plonów zakończyło się zabawą taneczną przy skocznych dźwiękach zespołu ONI, który zabawiał publiczność do późnych godzin wieczornych.

Organizatorem święta plonów był Urząd Miasta i Gminy, Sołectwo Ronin - Nowiny i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury we Fromborku. Dziękujemy księdzu Prałatowi Jackowi Wojkowskiemu za odprawienie uroczystej mszy dożynkowej w intencji rolników, a także sołtysom za przygotowanie koszy dożynkowych.

Składamy serdeczne podziękowania sponsorom oraz wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu Dożynek Gminnych w Sołectwie Ronin - Nowiny.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Jolanta Bieńkowska

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
28-08-2020 | Administrator
baner_ 9
baner_ 76
baner_ 72
baner_ 73
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 19
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 39
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 60
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61