Frombork

baner_ 4
opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika280
...
17-03-2021 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 41
baner_ 75
baner_ 38
baner_ 55
baner_ 57
Aktualności - Kultura
27 LISTOPADA - TWÓRCZA SOBOTA W WOZOWNI SZTUK
Wprowadzono: 16-11-2021|Administrator| wyświetleń: 2405
grafika

 

27.11.2021 - Wozownia Sztuk we Fromborku,
ul. Katedralna 6

 

 

 

W programie "Twórczej soboty w Wozowni Sztuk":

godz. 11:00 - warsztaty typograficzne prowadzone przez Iwonę Bolińską-Walendzik

godz. 16:00 - warsztaty wyrobu świec prowadzone przez Joannę Stępkowską

godz. 17:00 - otwarcie wystawy poplenerowej konkursu fotograficznego Copernicus Open we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniem Fotograficznym Blur

Kliknij, by powiększyć

Kliknij, by powiększyć

godz. 18:00 - koncert piosenki poetyckiej - Apolinary POlek

Kliknij, by powiększyćApolinary POlek aka. Paweł Oleszczuk to urodzony w 1980 roku autor i wykonawca folkowych w brzmieniu i lirycznych w treści ballad. Gra i śpiewa na rozmaitych scenach poetyckich, studenckich, turystycznych od ponad 20 lat. Występował podczas koncertów "W górach jest wszystko, co kocham" odbywających się w całej Polsce i gromadzących liczną widownię. Jest laureatem m.in. Bazuny, festiwalu Nadzieja im. Jacka Kaczmarskiego (na którym oprócz nagrody głównej zdobył też nagrodę niemieckiej Polonii), Zajazdu Bardów i Festiwalu Piosenki Innej. Grał na organizowanych przez Pawła Orkisza koncertach Ballads of Europe w Niepołomicach oraz u boku swoich mistrzów na Muzycznym Azylu nad Szelmentem. Z Markiem Gałązką i Mirkiem Kaczmarkiem współtworzył również festiwal Altersong w Dąbrowie Mogileńskiej.

Do tej pory piosenki Apolinarego ukazały się na płytach „W górach jest wszystko co kocham" cz. IV, V i X, a także na trzech autorskich albumach - *** (2009) i „Cały kosmos" (2014) i „Biegnijmy w noc" (2021).

Mieszkał w kilku miastach i wioskach zanim na dobre osiadł na Warmii. Tutaj zaczął fotografować i zmieniła się też tematyka jego utworów. W centrum znajdują się międzyludzkie relacje, bliskość, życiowe wybory i ich konsekwencje. Wybrzmiewa tęsknota za wspólnotą i potrzeba samotności. Apolinary POlek jest także autorem przekładów piosenek Leonarda Cohena i Boba Dylana, które także można usłyszeć podczas jego koncertów.

Kliknij, by powiększyć
Fot. Renata Orlińska

Podczas wydarzenia zostanie otwarta wystawa, która jest efektem pleneru fotograficznego i konkursu, który odbył się w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki Copernicus Open w sierpniu tego roku.

Organizatorem pleneru było Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne Blur. Uczestnicy zwiedzili zabytki Fromborka wykonali piękne zdjęcia. Plener miał jasno określony cel - 4 TEMATY fotograficzne: Przez całe popołudnie trwało poszukiwanie ciekawych architektonicznych detali, a na ulicach i placach kadrów związanych z życiem miasta - turystyką, życiem portu morskiego i największego z mieszkańców Fromborka - Mikołaja Kopernika.

Tematy uliczne:
1. „MIKOŁAJ KOPERNIK wielkim astronomem był".
Miasto pełne jest śladów Mikołaja, szukano więc kadrów związanych z astronomem, fotografii w swej treści pomnikowych lub śmiesznych, bo Kopernik wielkim astronomem był.
2. „ŻYCIE PORTOWE małego miasta, z jasnymi i mrocznymi stronami turystyki".
Zapach morza, morskiego nabrzeża, kutry i wędki. Odkrywana była morska strona Fromborka. Do tego lody, klapki, ciepłe piwo i zimne kobiety. Sierpniowy urlop we Fromborku to temat dla streetowego reportażysty.

Tematy architektoniczne:
3. „MURY, BASZTY i KATEDRA - wzgórze katedralne i okolice. Pocztówka z wakacji."
Poszukiwanie najciekawszych ujęć tego, czym katedralne wzgórze i okolice szczycą się najbardziej - architektury. Ten temat to aktualizacja miejskich pocztówek o własne kadry.
4. „GOTYK I BAROK - detal i minimalizm w architekturze".
Skupienie na szczególe, szukanie detalu w architekturze, jak również minimalistycznych kadrów. Tu ważna była forma, faktura, rytm i umiejętne operowanie światłocieniem. Fromborskie zabytki to ocean możliwości.

Festiwal Nauki i Sztuki Copernicus Open był dofinansowany ze środków finansowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Zapraszamy także na warsztaty:
Świąteczne warsztaty typograficzne prowadzone przez Iwonę Bolińską - Walendzik o godz. 11:00. Przygotowanie świątecznych kart i bilecików prezentowych z wykorzystaniem matryc liter i druku wypukłego. Odbitki inicjałów czy pierwszych liter słów złotą farbą mogą być pięknym elementem prezentów świątecznych. Wykonamy też linoryty z motywami śnieżynek, gwiazdek, gałązek świerkowych. Efektem naszej weekendowej pracy będą niepowtarzalne dekorowane ręcznie kartki.

O godzinie 16:00 Joanna Stępkowska zdradzi tajniki wykonywania świec. Część wykonanych świec posłuży do wykonania scenografii koncertu Apolinarego POlka.

Rejestracja na wydarzenia poprzez stronę www.wozowniasztuk.pl

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 82
baner_ 80
baner_ 79
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 19
baner_ 77
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 78
baner_ 39
baner_ 84
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61