Frombork

baner_ 4
opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika280
...
17-03-2021 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 41
ekartki baner
baner_ 75
baner_ 38
baner_ 55
baner_ 57
Aktualności - Informacje
PRZEDSZKOLE WE FROMBORKU POZOSTAJE ZAMKNIĘTE. DECYZJA BURMISTRZA MIASTA I GMINY FROMBORK
Wprowadzono: 05-05-2020|Administrator| wyświetleń: 1200
grafika

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!

29 kwietnia 2020 r. w ramach II etapu odmrażania gospodarki Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział otwarcie żłobków i przedszkoli z zastrzeżeniem, że każdorazowo decyzję o otwarciu będą podejmowane przez organy założycielskie, czyli samorządy gmin.

Podkreślić należy, że samorządy gmin na realizację tego zadania dostały zaledwie kilka dni, bez uprzedniej możliwości konsultacji takiego rozwiązania ze strony właściwych resortów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna opublikowały tzw. „wytyczne" dot. dostosowania żłobków i przedszkoli do funkcjonowania w nowym reżimie sanitarnym od 6 maja 2020 r. Wytyczne przekazane przez Główny Inspektorat Sanitarny są bardzo restrykcyjne oraz trudne do zrealizowania. To pokazuje, że otwarcie teraz takich placówek może nie być do końca bezpieczne.

Wznowienie działalności przedszkola wymaga odpowiedniego przygotowania, zapewnienia wszelkich środków bezpieczeństwa, wdrożenia wielu procedur i zaleceń, mających na celu ochronę zdrowia i życia dzieci, pracowników oraz członków ich rodzin. Wszystkie te działania muszą być realizowane w ścisłym kontakcie z Inspekcją Sanitarną. Podkreślam, nie jest to możliwe do zrealizowania w przeciągu kilku dni.

W związku z powyższym po konsultacji z dyrekcją Zespołu Szkół we Fromborku podjąłem decyzję, że funkcjonowanie fromborskiego przedszkola zgodnie z zaleceniami GIS nie będzie możliwe od 6 maja 2020 r.

Zbyt pochopna decyzja o szybkim otwarciu placówki może zintensyfikować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie bierzemy pod uwagę otwarcia przedszkola. Przygotowania w przeciągu dwóch tygodni mają się rozpocząć i to zgodnie z zaleceniami Sanepidu. Należałoby również podjąć decyzję, które dzieci trafią do przedszkola, a które nadal będą pod opieką rodziców.

W podjęciu takiej decyzji utwierdziły mnie również opinie wyrażane bezpośrednio przez rodziców dzieci uczęszczających przedszkola. Znakomita większość nie zamierza posyłać dziecka do przedszkola z uwagi na bardzo duże ryzyko zarażenia. W sytuacji, kiedy każdego dnia przybywa w naszym kraju osób zarażonych i ofiar wirusa nie możemy sobie pozwolić na działania w jakikolwiek sposób zwiększające ryzyko zarażenia, a za takie uznaję otwarcie placówki przedszkolnej. Rodzice, którzy nie będą mogli oddać dzieci do przedszkola, w dalszym ciągu mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że dla wielu rodziców pogodzenie opieki nad dzieckiem w domu z pracą zawodową jest trudnym wyzwaniem. Jednakże z uwagi na wspólne dobro mieszkańców miasta i gminy, za które jako Burmistrz jestem odpowiedzialny, zdecydowałem się na podjęcie tej trudnej dla mnie i Państwa decyzji. Jako Burmistrz biorę za nią wielką odpowiedzialność. Ochronę zdrowia i życia naszych mieszkańców uznaję za najwyższe dobro publiczne.

                                                                  Burmistrz Miasta i Gminy Frombork
                                                                        /-/ Zbigniew Pietkiewicz

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 76
baner_ 72
baner_ 73
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 19
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 39
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 60
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 77
baner_ 78
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61