Frombork

baner_ 4
opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika280
...
17-03-2021 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 41
baner_ 75
baner_ 38
baner_ 55
baner_ 57
Aktualności - Kultura
ZA NAMI XVIII DNI FROMBORKA
Wprowadzono: 11-07-2021|Administrator| wyświetleń: 4196
grafika

Za nami po rocznej przerwie kolejne Święto naszego miasta. Uroczysta inauguracja obchodów XVIII Dni Fromborka odbyła się tradycyjnie w piątkowy wieczór 9 lipca na scenie na promenadzie nad Zalewem Wiślanym. Na inaugurację przybyli zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele samorządów z województwa i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, mediów, sympatyków Fromborka oraz wszystkich przybyłych miłośników Teatru i spektakli w Grodzie Kopernika. Było nam niezmiernie miło gościć na obchodach miasta delegację z naszego miasta partnerskiego Sucha Beskidzka oraz zaprzyjaźnionej Gminy Szypliszki. Do wspólnego świętowania Dni Fromborka zaprosił Burmistrz naszego miasta Zbigniew Pietkiewicz.  

Jubileusz Złotych i Diamentowych Godów par małżeńskich

Podczas inauguracji z okazji święta miasta, jak co roku, miał miejsce jubileusz Złotych Godów par małżeńskich.  Trzy jubileuszowe pary z miasta i gminy Frombork zostały uroczyście uhonorowane medalami przyznane przez Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie: Państwo Jadwiga i Andrzej Jagła, Luba i Marian Siliccy z Fromborka, Państwo Stanisława i Ludwik Giera z miejscowości Biedkowo – Osada. Medale uroczyście wręczyli jubilatom Burmistrz Miasta i Gminy Frombork Zbigniew Pietkiewicz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Ryszardem Pawluczukiem. Jedna para małżeńska Państwo Józefa i Jan Mazurkowie z Jędrychowa otrzymała gratulacje od burmistrza z okazji Jubileuszu Diamentowych Godów, czyli 60-lecia pożycia małżeńskiego. Wszyscy Jubilaci otrzymali listy gratulacyjne od władz samorządowych Fromborka, upominki oraz wiązanki kwiatów. Dla Jubilatów 100 lat zaśpiewały Warmianki.

Kliknij, by powiększyć

 Odznaczenia i podziękowania dla mieszkańców

Święto miasta to doskonała okazja i czas, do złożenia w tak zacnym gronie podziękowań i wyróżnień tym osobom, które swoim zaangażowaniem i ofiarną pracą, dla siebie i innych przyczyniają się do tworzenia pozytywnego wizerunku naszego miasta. Za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego odznakę honorową marszałka województwa otrzymał Ks. Prałat Jacek Wojtkowski, którą wręczył uroczyście Wicemarszałek Miron Sycz. Za zasługi dla rolnictwa odznakę honorową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Zasłużony Dla Rolnictwa" otrzymał z rąk burmistrza mieszkaniec miejscowości Nowiny - Jan Filipowicz. Gratulacje i podziękowania otrzymali także: Dawid Markun i Cezary Szyrwiński za aktywną pracę i zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej w ramach działalności wolontariackiej oraz Julian Chrzanowski za osiągnięcia wybitnych wyników w zawodach konnych.    

Kliknij, by powiększyć 

Kliknij, by powiększyć

Kliknij, by powiększyć

Kliknij, by powiększyć

Teatr elbląski po raz piętnasty wystąpił przed fromborską publicznością

Na tegoroczne Dni Fromborka aktorzy elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka już po raz piętnasty zaprezentowali swój spektakl. W tym roku był to spektakl „Wszystko o mężczyznach" Miro Gavrana. W spektaklu wystąpili: Piotr Boratyński, Artur Hauke, Piotr Szejn. Wydarzenie to spotkało się z wielkim zainteresowaniem publiczności. Niestety aura burzowa nie pozwoliła na komfortowe zakończenie spektaklu. Ale były oklaski od wytrwałych widzów i kosz kwiatów od Burmistrza za wspaniałą grę aktorów. Z powodu złych warunków pogodowych nie odbyła się także prelekcja Edith Jurkiewicz-Pilskiej oraz pokaz nocnego nieba przy pomocy teleskopów, które przygotował na Dni Fromborka Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika.

Kliknij, by powiększyć

Kliknij, by powiększyć

Kliknij, by powiększyć

Piknik Strażacki

W drugi sobotni dzień obchodów od godziny 12 strażacy ochotnicy zorganizowali na święto miasta różnego rodzaju atrakcje. W ramach Pikniku wielkim powodzeniem cieszyła się loteria fantowa oraz oraz możliwość zobaczenia panoramy miasta i Zalewu Wiślanego z podnośnika strażackiego. Strażacy zadbali także o najmłodszych, organizując liczne zabawy i konkursy na torze MDP.

Kliknij, by powiększyć

Kliknij, by powiększyć

Nie zabrakło muzyki organowej

Tradycyjnie już, jak co roku, odbył się w katedrze uroczysty koncert z okazji Dni Fromborka. Wykonawcami tego koncertu byli: organmistrz Błażej Musiałczyk i zespół wokalny Art’n’Voices. Była to z pewnością niezwykła "uczta" dla ucha nie tylko dla koneserów muzyki organowej, pragnących posłuchać najlepszych wykonawców muzyki organowej, ale i dla wszystkich wrażliwych muzycznie dusz, które w brzmieniu organów szukają spokoju i wyciszenia.

Występy artystyczne

Imprezie towarzyszyły występy wykonawców i zespołów muzycznych. W sobotni wieczór na scenie przed fromborską publicznością wystąpili: zespół ENIGMA, POSTMAN i gwiazdy wieczoru INOROS i LIBER. Występy artystów przyciągnęły do siebie rzesze publiczności miejscowej i z innych powiatów. Liber z okazji 40 urodzin otrzymał od mieszkańców Grodu Kopernika okazały tort, który osobiście wręczył burmistrz Zbigniew Pietkiewicz. Do późnych godzin wieczornych zabawiał zgromadzoną publiczność DJ Moroz. Nie zabrakło wspaniałej atmosfery i zabawy.

Kliknij, by powiększyć

Kliknij, by powiększyć

Kliknij, by powiększyć

Kliknij, by powiększyć

Imprezy towarzyszące

W trakcie sobotnich obchodów we Fromborku prezentowały się również służby mundurowe, w tym 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej, Placówka Straży Granicznej w Elblągu, 43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie, PSP Braniewo i Ochotnicza Straż Pożarna z Fromborka. Swoje stoiska zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich w Drewnowie i Krzyżewie oraz Spółka ECO - Masuria Invest. Było też stoisko fromborskiego Szpitala i promocji szczepień i spisu powszechnego.

Kliknij, by powiększyć

Na zakończenie zwieńczeniem Święta Grodu Kopernika rozbłysły nad Zalewem Wiślanym sztuczne ognie!

Kliknij, by powiększyć

Dziękujemy wszystkim współorganizatorom i sponsorom za okazane nam wsparcie i bezpośrednią pomoc w organizacji tegorocznych XVIII Dni Fromborka! Dziękujemy za Państwa obecność, dziękujemy za wspólną zabawę!

Organizatorami tegorocznych Dni Fromborka był Urząd Miasta i Gminy Frombork i Centrum Kulturalno – Biblioteczne.

Jolanta Bieńkowska

Galeria zdjęć ►https://www.facebook.com/UMiGFrombork/

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 82
baner_ 80
baner_ 79
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 19
baner_ 77
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 78
baner_ 39
baner_ 84
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61