27 maja Burmistrz Miasta i Gminy Frombork wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej we Fromborku Jarosławem Makarewiczem uczestniczyli w otwarciu nowej wystawy czasowej w Dziale Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku pt. „Żywot mój dzień wczorajszy, który już przeminął”. Bolesna nie(obecność), czyli sztuka portretowania zmarłych.
Ekspozycja przybliża odwiedzającym dawne formy upamiętniania osób zmarłych oraz ukazuje, w jaki sposób na przestrzeni wieków wyrażano pamięć, żałobę i szacunek wobec tych, którzy odeszli. Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się m.in. portrety trumienne, epitafia, portrety upamiętniające zmarłych, a także wyjątkowy XVIII-wieczny obraz „Taniec Śmierci”, wypożyczony z Klasztoru Świętej Anny Mniszek Zakonu Kaznodziejskiego w Aleksandrówce.
Serdeczne gratulacje kierujemy do kuratorki wystawy, dr Jowity Jagli, pracowników Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie tej wyjątkowej ekspozycji.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do lutego 2027 roku. Zachęcamy mieszkańców oraz turystów odwiedzających Frombork do zapoznania się z jej bogatą i interesującą tematyką.