Tabliczka z oznaczeniem szlaku

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to pięć projektów regionalnych, które utworzą spójną trasę rowerową biegnącą przez pięć województw Polski wschodniej: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Trasa zaczyna się w okolicach Elbląga, a kończy na Podkarpaciu - jej łączna długość to 1980 km. Długość trasy w naszym województwie to ok. 420 km.

Trasa szlaku w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg - Frombork - Braniewo - Pieniężno - Górowo Iławeckie - Lidzbark Warmiński - Bartoszyce - Węgorzewo - Gołdap

Green Velo w województwie warmińsko - mazurskim zaczyna się w Elblągu, skąd zmierza na północny wschód wzdłuż Zalewu Wiślanego. Przebiega przez Frombork i niemal na granicy z obwodem kaliningradzkim dociera do Braniewa. Tam przyjmuje kierunek wschodni i przez Warmię oraz Mazury dociera do styku granic trzech państw: Polski, Rosji i Litwy.

W Powiecie Braniewskim trasa wiedzie przez: Krzyżewo, Frombork, Klejnowo, Podgórz, Nową Pasłękę, Ułowo, Braniewo, Zawierz, Pierzchały, Dąbrowę, Płoskinię, Strubno, Długobór, Pieniężno, Sawity i Lelkowo. Jej długość w naszym powiecie to około 87 km.

W Gminie Frombork trasa rowerowa prowadzi przez Krzyżewo, Ronin, Frombork w stronę ujścia Baudy, nad którą przeprowadzona została mostem na wał przeciwpowodziowy wzdłuż Zalewu Wiślanego.

Przy trasach rowerowych znajdują się Miejsca Obsługi Rowerzystów tzw. MOR-y, czyli wiaty, ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci, ewentualnie toaleta i odpowiednie oznakowania.