Frombork

baner_ 4
opcje zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika280
...
17-03-2021 | Jolanta Bieńkowska
Ilość zdjęć: 41
grafika
PAN SAMOCHODZIK I ZAGADKI FROMBORKA
Wprowadzono: 28-02-2018 | Administrator

 

 

ZLOT MIŁOŚNIKÓW PANA SAMOCHODZIKA. UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE NOWEJ TABLICY WE FROMBORKU

W dniach 11-15 sierpnia 2017 roku grupa Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika "Z przygodą na ty" odwiedziła Frombork. Zlot miłośników Pana Samochodzika był inspirowany m.in. powieścią "Pan Samochodzik i Zagadki Fromborka" Zbigniewa Nienackiego.

Podczas Zlotu 12 sierpnia 2017 roku została odsłonięta nowa tablica miejsc opisanych w powieści, umiejscowionej przy Wieży Wodnej. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonała Burmistrz Fromborka Małgorzata Wrońska. Tablica powstała z inicjatywy uczestników forum Wojciecha Kołodziejczyka i Tomasza Konopki, a sfinansowana została przez Urząd Miasta i Gminy Frombork. To cenna inicjatywa dla naszego warmińskiego miasteczka, bowiem w roku 2017 przypada 45 lat od wydania książkowego powieści.

Zachęcamy do obejrzenia tablicy i podążania tropem Pana Samochodzika.
Tablica i opis miejsc do pobrania w załącznikach.

Poniżej publikujemy relację grupy Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika z uroczystości odsłonięcia nowej tablicy miejsc opisanych w powieści.

Frombork, 12 sierpnia 2017 roku

ODSŁONIĘCIE TABLICY WE FROMBORKU

12 sierpnia 2017 roku na placu przy Wieży Wodnej, miała miejsce ciekawa uroczystość. W sobotnie popołudnie pojawiła się tu grupa Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika, skupiona na forum internetowym www.pansamochodzik.org.pl. W ten długi sierpniowy weekend przybyli do Grodu Kopernika, aby poszukać miejsc opisanych w książce Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i zagadki Fromborka".

Podczas naszego poprzedniego zlotu we Fromborku w 2012 roku, powstała pierwsza mapa miejsc samochodzikowych, czyli wymienionych w książce Nienackiego. Wybierając się po raz drugi do Grodu Kopernika, postanowiliśmy tę mapę odświeżyć. Powstał pomysł, aby na miejscu starej tablicy pojawiła się nowa, wzbogacona o fragmenty tekstu książki oraz inspiracje, jakimi kierował się Nienacki pisząc „Zagadki Fromborka".

Duża i widoczna z daleka tablica stanęła dokładnie naprzeciwko wejścia do wieży, u podnóża fromborskiej katedry, w niedalekiej odległości od pomnika naszego znakomitego uczonego Mikołaja Kopernika, czyli w miejscu najbardziej godnym. Widniał na niej tytuł: „Miejsca opisane w książce Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i zagadki Fromborka".

Punktualnie o godzinie 16-ej na placu przy tablicy zebrało się zacne grono: Burmistrz Fromborka Pani Małgorzata Wrońska, Pan Bogusław Zych z Urzędu Miasta i Gminy Frombork, który na miejscu czuwał nad wykonaniem Tablicy, Przewodnik i przyjaciel naszego Forum Pan Czesław Kozłowski z żoną Leną, przedstawiciele miejscowych mediów, właściciele Wieży Wodnej, młodzi harcerze wraz z opiekunami oraz przebywający w mieście turyści.

Jako pierwszy głos zabrał Pan Czesław Kozłowski. który Miło nas przywitał i powiedział parę słów na temat tablicy. Pani Burmistrz obiecała, że w tym roku zacznie się program „czytania dla młodzieży" i że pierwszą lekturą będzie „Pan Samochodzik i zagadki Fromborka". O naszym Forum zgromadzonym opowiedziała nasza przedstawicielka Yvonne, z kolei TomaszK zrelacjonował krótko, o czym jest książka, zachęcił do jej czytania i opowiedział jak powstała, czyli o pobycie Nienackiego w grodzie Kopernika. TomaszK wraz z Czesiem są autorami tablicy, natomiast sponsorem i wykonawcą jest miasto Frombork z nieocenioną Panią Burmistrz.

Nadszedł długo wyczekiwany moment, odsłonięcia Tablicy dokonali: włodarz miasta Pani Małgorzata Wrońska i przewodniczący forum Czesio1. Na zakończenie odśpiewaliśmy nasz Hymn Forowy, a akompaniował nasz bard Oldmalarz. Nie mogło również zabraknąć grupowych zdjęć na pamiątkę tego wydarzenia.

To wydarzenie na zawsze pozostanie w pamięci forum pansamochodzik.org.pl

Film z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj ► www.youtube.com

Forowicze z forum www.pansamochodzik.org.pl

 


 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
baner_ 9
baner_ 76
baner_ 72
baner_ 73
baner_ 64
baner_ 46
baner_ 19
baner_ 62
baner_ 41
baner_ 39
baner_ 59
baner_ 53
baner_ 58
baner_ 63
baner_ 60
baner_ 61
baner_ 66
baner_ 67
baner_ 68
baner_ 69
baner_ 70
baner_ 71
baner_ 77
baner_ 78
baner_ 3
Adres:
Młynarska 5a
14-530 Frombork
Tel:
(+48 55) 244 06 60
Fax:
(+48 55) 244 06 61