herby Miast Partnerskich

Sucha Beskidzka


INFORMACJE OGÓLNE:Herb Suchej Beskidzkiej
Województwo małopolskie
Powiat suski
Liczba mieszkańców: ok. 9,5 tys.

Adres Urzędu Miasta:
Urząd Miejski
ul. Mickiewicza 19
34-200 Sucha Beskidzka

tel. 33 874 95 33
fax: 33 874 95 32
e-mail: info@sucha-beskidzka.pl

OFICJALNA STRONA MIASTA:
www.sucha-beskidzka.pl

BURMISTRZ:
Stanisław Lichosyt

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY Z FROMBORKIEM:
23.04.2005 r.

SUCHA BESKIDZKA
Miasto, siedziba powiatu, położone jest w kotlinie, nad rzekami Skawą i Stryszawką, na pograniczu trzech części Beskidów: Wysokiego (Żywieckiego), Średniego (Makowskiego) i Małego, na skrzyżowaniu dróg i linii kolejowych (Kraków - Zakopane, Żywiec - Nowy Sącz). Najstarsza wzmianka o Suchej pochodzi z 1405 roku i dotyczy lokacji osady.


Kazlu Ruda (Litwa)


INFORMACJE OGÓLNE:Herb Kazlu Ruda

LITWA
Okręg mariampolski
Liczba mieszkańców: ok. 7,3 tys.

Adres Urzędu Miasta:
Kazlu Rudos Savivaldybe
Atgimimo g.12
LT-69443 Kazlu Ruda
Litwa

tel./fax + 370 (8 343) 95 276
e-mail: priimamasis@kazluruda.lt

OFICJALNA STRONA MIASTA:
www.kazluruda.lt

MER:
Mantas Varaška

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY Z FROMBORKIEM:
09.08.2008 r.

KAZLU RUDA
Kozłowa Ruda, lit. Kazlų Rūda - litewskie miasto, w okręgu mariampolskim, 27 km na północ od Mariampolu. Siedziba gminy i starostwa.

Kolej, przejeżdżająca ze wschodu na zachód, dzieli je na dwie prawie równe części. W północnej części znajduje się wiele budynków użyteczności publicznej, Kościół pw. Serca Jezusowego, poczta, szpital, zaś w południowej: Muzeum Lasu i park. Rudę nieomal w połowie otaczają lasy.


Szypliszki


INFORMACJE OGÓLNE:Herb Gminy Szypliszka
Województwo podlaskie
Powiat suwalski
Liczba mieszkańców: ok. 4 tys.

Adres Urzędu Gminy:
Urząd Gminy Szypliszki
ul. Suwalska 21
16-411 Szypliszki

tel. 87 565 90 40
e-mail: ug_szypliszki@pro.onet.pl

OFICJALNA STRONA GMINY:
www.szypliszki.pl

WÓJT
Mariusz Grygieńć

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY Z FROMBORKIEM:
29.04.2022 r.

SZYPLISZKI
Gmina Szypliszki położona jest w powiecie suwalskim województwa podlaskiego w północnej części Suwalszczyzny, w sąsiedztwie drogowego przejścia granicznego z Litwą w Budzisku. W niewielkiej też odległości od gminy znajdują się dwa kompleksy chronionej przyrody i krajobrazu tj. Suwalski Park Krajobrazowy i Wigierski Park Narodowy. Na terenie gminy znajdują się dwa piękne jeziora: Szelment Wielki i Szelment Mały.
Teren gminy Szypliszki został uformowany podczas zlodowacenia bałtyckiego. Całą gminę Szypliszki i Suwalszczyznę pokrywa materiał naniesiony przez lodowiec ze Skandynawii.

Z KART HISTORII

Dzieje ziemi szypliszkowskiej są nierozerwalnie związane z dziejami całej Suwalszczyzny i Litwy Kowieńskiej. Do końca XIII wieku tereny te zamieszkiwali Jaćwingowie - ludność należąca do bałtyjskiej grupy językowej. Śladem pobytu Jaćwingów na naszym terenie jest góra w Jeglińcu, na której wznosiło się potężne grodzisko.

Po całkowitym wyniszczeniu Jaćwingów przez Zakon Krzyżacki w 1283r. ziemie te były kilkakrotnie dzielone między Krzyżaków i Wielkie Księstwo Litewskie ( 1398r. - traktat na wyspie Salim, 1402 r. - traktat w Malborku, 1422r. - traktat Melmeński) i ostatecznie przeszły w ręce Litwinów. Przydzielono je do województwa trockiego. Interesujące nas ziemie pokrywał las należący do puszczy Mereckiej. Władysław Jagiełło i następcy polskiego tronu zachowali sobie prawo polowań, gdyż lasy te były bardzo bogate w zwierzynę.

Do 25 czerwca 1952 r. gmina nosiła nazwę Zaboryszki.